28 August

Sedef Adasında Akdeniz Bahçesi

Peyzaj tasarımını ve peyzaj uygulamasını yaptığımız Prenses Esra Jah’ın Sedef Adası’nda bulunan evinin, Nisan 2015’te ‘Architectural Digest’ in Hindistan baskısında yayınlanması bizim için güzel bir sürpriz oldu. Mimarisini Francis Martin‘in projelendirdiği ev tipik Akdeniz tarzını yansıtıyor. Özellikle de Güney Fransa tarzı etkisinde olduğunu da hissettirirken iç mimarisinde de aynı etkiyi yansıtmaktadır.

Lotus Peyzaj, Mediterranean,Landscape, Planting, Exterior

Sedef Adası, Prenses Esra Jah‘ın büyük dedelerinden Fethi Ahmet Paşa‘ya ait olup özellikle 1950’li yıllarda dayısı Şehsuvar Menemencioğlu ve annesi Reyan Şehsuvaroğlu ve tarafından ağaçlandırılarak bugünkü halini almıştır.

Peyzaj planlama açısından ev ve bahçe tam olarak Prenses Esra Jah’ın istediği gibi rahat ve kullanışlı olacak şekilde düzenlenmiştir. Bahçe başlıca iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm evle bağlantılı olan teras bahçesi, diğer bölüm ise havuz bölgesidir. Arazinin doğal eğimine hiçbir şekilde müdahale edilmemiş olup, bitkisel alanlar özellikle evin önünde teraslar oluşturularak yaratılmıştır. Peyzaj tekniği açısından özellikle havuz terasının projelendirilmesinde adanın sert kaya yapısından dolayı zorluklar yaşanmasına rağmen sonuçta tasarım açısından  doğayla daha da bütünleşmiş mekanlar başarıyla yaratıldı.

lotus-peyzaj-prenses-esra-jah-sedef-adasi-2

Evin içinde provansal Fransız şömineleri ve mobilyalarda İngiliz Country ev esintileri hissedilmektedir. Evin hol kısmı verandaya açılmakta olup, temel yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.  Evin kedisi Tigy, holün doğal ambiyansında dekor rolünü büyük bir şevkle üstlenmektedir.

lotus-peyzaj-prenses-esra-jah-sedef-adasi-3

Yemek odası terastaki pergola alanına açılmakta olup pergolanın üstü yıl boyunca sürekli açan iceberg gülüyle kaplanmıştır.

lotus-peyzaj-prenses-esra-jah-sedef-adasi-4

Peyzajda hem bitki kullanımında hem de sert zemin malzemelerinin seçiminde genel konsepte uygun olarak Akdeniz bitki örtüsü ve doğal taş malzemelerine yer verildi. Kullanılan bitkiler arasında mimoza, zeytin, selvi, mavi yasemin, jakaranda gibi türler olup, sert zeminlerde de kayrak, terracota, travers gibi malzemeler yer almaktadır. Bahçe aynı zamanda 2005 yılında da Country Homes dergisi tarafından da yayınlanmıştı. Yayınlanan makaledeki tüm fotoğraflar, Serra Mübeccel Gültürk tarafından çekildi.

Architectural Digest dergisi haricinde 2005 yılında da Country Homes dergisinde yer alan ve boğazın kucağında tabir edebileceğimiz bahçenin tasarımı ve dizaynı hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki gibi yansıtıldı.

“Lotus Peyzaj Planlama’nın peyzaj düzenlemesini yaptığı bu ada bahçesinde gerek kullanılan sert zemin malzemeleri, gerek bitkileri ile tipik bir Akdeniz country evinin esintileri görülüyor. Bahçe oldukça eğimli olduğu için başlıca üç ana kullanım alanına ayrılmış.”

lotus-peyzaj-country-homes-sedef-adasi-prenses-esra-jah-1

Bunların ilki evin kendi bulunduğu alan. Bu alanın önünde oluşturulan çiçekliklerle hem terasta otururken her çeşit farklı çiçek türlerini seyretmek mümkün kılınmış, hem de çiçeklikleri tıpkı bir istinat duvarı gibi hoş bir şekilde toprağı kademeli olarak tutması tasarlanmış. Teras kısmında oturma ve yemek mekanları oldukça geniş ve kullanışlı. Yemek mekanının üzeri ahşap bir pergola ile kapatılmış ve pergolanın üzeri beyaz iceberg çiçeği ile sarılmış. Ayrıca ender bulunan menekşe gülü de bu alanda yer alıyor.”

lotus-peyzaj-country-homes-sedef-adasi-prenses-esra-jah-2

“Taş merdivenle inilen eğimli çim alanın olduğu bölge, bahçenin ikinci kısmını oluşturuyor. Buradaki çim alan yine doğal olarak bulunan arbatus, zeytin, defne gibi türler korunarak genellikle soft renklerin hakim olduğu açık pembe, lila, mavi perenial çiçeklerle çerçevelenmiş. En alt kotta yüzme havuzu yer alıyor. Yüzme havuzu informal şekilde tasarlanmış. Havuzun içinde döşeme malzemesi olarak deniz kumu renginde “pebble” kullanılmış. Böylece son derece doğal bir renge sahip olması sağlanmış. Duvar ve merdivenlerde yığma görünümlü taş dokusu kullanılmış.”

lotus-peyzaj-country-homes-sedef-adasi-prenses-esra-jah-3

“Havuz mekanında toprak altında kalacak şekilde bir gölge oturma alanı yerleştirilmiş. Bu mekan, sedir şeklinde tasarlanan oturma elemanları ile natürellik ön plana alınarak döşenmiş. Adalar genellikle kayalık zeminden oluştuğu için bitki dikimi için uygun toprak dışarıdan getirilir. Ihlamur, at kestanesi, Quercus ilex, manolya gibi dışarıdan getirilen büyük ağaçlar, kayalar kırılarak güçlükle dikilmiş. Bu büyük ağaçlar dışında erguvan, kırmızı yapraklı süs eriği, mimoza, Kıbrıs akasyası, servi gibi pek çok ada iklimine uygun bitki dikilmiş. Ayrıca filbahri, şakayık, hendise gülü, mısır leylağı, mavi yasemin gibi nostaljik çiçekli bitki de bahçede yer alıyor.”

Lotus-Peyzaj-Sedef-Adasi-1

Dizayn ve uygulamasını yaptıktan sonra bakım işini de halen sürdürdüğümüz bu muhteşem bahçenin yıllar içindeki değişimini izlemek bizim için ayrı bir keyif…

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *