4 November

piyale-pasa

Piyalepaşa Peyzaj Tasarımı

Piyalepaşa projesinin Peyzaj Mimarı Lotus Peyzaj Planlama Yönetici Ortağı Yüksek Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk, projenin peyzaj tasarımı ile ilgili oluşturdukları konsepti ve hikayeyi şu şekilde aktardı:

“Lotus Peyzaj olarak İstanbul’un en eski ve göz alıcı semtlerinden biri olan Piyalepaşa’da, bir dönüşüm hikayesine katkı olacak şekilde peyzajını tasarladık. Geçmişin sokak
yapılarını, bitki dokularını, mimari oran ve öğelerini çağdaş bir yöntemle yorumlayarak günümüz yaşam biçimiyle buluşturduk.

Konut, ofis, otel ve alışveriş sokağından oluşan yepyeni bir semt şeklinde iki Design tarafından tasarlanan proje, 82 bin metrekare alan üzerinde yer almaktadır. Piyalepaşa Bölgesi’nin
tarihinden kaynaklanan kültürel zenginliği modern şehrin bir parçası olarak yeniden sunulmasını sağlayacak olan “Piyalepaşa İstanbul”; Piyalepaşa Gayrimenkul de Polat markasının gücünü, vizyonunu ve misyonunu arkasına alarak bölgeye sahip çıkmış ve insan odaklı, çevreye, tarihe, semt halkına saygılı, semt konsepti ile uyumlu tasarımıyla insanları kapalı alışveriş merkezlerinden kurtarıp yeniden açık hava, şehir, sokak kültürü ve doğa ile buluşturacak şekilde planlandı.

piyale-pasa-alisveris-sokagi

Lotus Peyzaj olarak Piyalepaşa, bölgeye ismini veren Kaptan-ı Derya olması ve en ihtişamlı dönemlerinde bölgede tersane ve Osmanlı donanmasının yer almasının sebebiyle denizcilik temasını peyzajda etkili olarak kullandık. Eski zamanda denizcilerin şen kahkahalarının işitildiği ihtişamlı günleri yeniden canlandırmanın çok keyifli olacağını ve projeye çok farklı bir enerji vereceğini düşündük. Ayrıca Osmanlı mimarisinden güzel örnekler veren çinileriyle ünlü camisi ve onun bostanı ile ünlü bahçesi tabii ki diğer bir esin kaynağımız oldu. Su oyunlarında ise geçmişin mesire yeri olan Kasımpaşa deresi bize ilham kaynağı oldu. Projenin yaklaşık %48 i yeşil alan olup her metrekare büyük bir özenle işlendi. Geçmişte bu bölgede özellikle kullanılan bitkiler araştırıldı ayrıca İstanbul un tarihi bitkisel dokusunda yer alan manolya, erguvan, mor salkım, defne gibi bitkiler bolca kullanıldı. Gerçekten de mimarisi, peyzajı ve yaşam tarzıyla Piyalepaşa İstanbul’un yeni çekim merkezi olmaya hazırlanıyor.”

piyale-pasa-bitki-stratejisi

piyale-pasa-konut-gorseli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *