6 October

Modern Zamanlar – Kemer Country

İlk tasarımını 20 yıl önce yaptığımız İstanbul Kemer Country‘deki bahçenin 2011 yılında günün ihtiyaçlarına göre yeniden peyzaj tasarımını yaptık. 1996 yılında iki evin ortak kullanacağı şekilde tasarlanan bahçe, zamanla değişen ihtiyaçlara göre ikiye ayrıldı ve bahçenin yeniden peyzaj tasarımı – uygulaması yapıldı.

Aşağıda Kasım 2011 yılında Ev Bahçe dergisinde yayınlanan bu bahçenin tasarım hikayesini Selen Okan’ın  kaleminden okuyabilir ve Tunçsel Ülkü’nün çekmiş olduğu fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

“Sade, şık ve modern… Bu üç kelime, Kemer Country’deki sürprizlerle dolu bahçeyi anlatıyor.”

“Bahçelerde gezmeye, yeni keşiflere yelken açmaya devam! Bugün şanslı günlerimizden birindeyiz. Neden mi? Hava güneşli mi güneşli… Rotamız İstanbul – Kemerburgaz. Çünkü bir buluşmamız var. Lotus Peyzaj’ın sahibi ve Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk (Temel) ile tasarımını ve uygulamasını yaptığı bir bahçeye misafir oluyoruz. Öğle güneşi içimizi ısıtırken Kemer Country’de yer alan bahçedeyiz. Demir bahçe kapısını açıp içeri girdiğimiz anda her iki yanımızı yeşilin tüm tonlarını barındıran bitkiler çevreliyor. Kırmızı yapraklı erik ağacı, her dem yeşil bitkilerin arasında yakut gibi parlıyor. Giriş bölümde kullanılan yer döşemesinde doğal taş tercih edilmiş. Çim derzli olan bu yer döşemesi, evin ana girişinde yer alan merdivenlere kadar devam ediyor. Gölge alanlardaki toprak görüntüsü Osmanlı çimi uygulanarak kapatılmış. Boylu ağaçların ön bölümünde oluşturulan bu boşluklar, dar olan girişi daha ferah ve geniş gösteriyor.”

modern-zamanlar-kemer-country-1

modern-zamanlar-kemer-country-2

GİZLİ BİR CENNET

“Nilüfer Hanım bize bahçenin tüm aşamalarından bahsediyor. Bahçesinde bulunduğumuz villa ile hemen bitişiğindeki villanın iki kardeşe ait olduğunu belirtiyor. Yaklaşık 15 yıl önce evlerin bahçelerini birleştirip tek bir bahçe olarak tasarlamışlar. Geçen sene ise bahçeyi yeniden ikiye ayırmışlar. Projelendirme çalışmaları 2-3 ay devam etmiş ve ardından uygulamaya geçilmiş. Nilüfer Hanım, “Sıfırdan bahçe yapmak çok kolay ama mevcut bir bahçeyi yıkıp yeniden yapmak hem proje hem de uygulama aşamasında daha çok emek istiyor.” diyor. Evin arka bahçesine beraber geçiyoruz. Burası gizli bir cennet sanki…  Ön bahçenin tasarım izleri burada da devam ediyor fakat arka bahçe çok daha geniş. Modern ve yalın çizgilere sahip olan bu bahçe aynı zamanda farklılığı sayesinde oldukça şık görünüyor. Tasarımda özellikle yeşil dokuyu ön plana çıkarmak istediklerini belirtiyor Nilüfer Hanım. Bunun için doğayla uyumlu olan gri tonlarını kullanmak akıllıca bir çözüm olmuş. Yer döşemesinde bazalt, duvarlarda Gebze taşı tercih edilmiş. Havuz kenarı  ve oturma grubunun yer aldığı verandada ahşap malzeme olarak irokko kullanılmış. Metrekaresi küçük olmasına rağmen doğru renk ve malzeme kullanımıyla farklı yaşan alanları çıkardıklarının altını çiziyor bahçenin mimarı.”

modern-zamanlar-kemer-country-3

SERİN SULARIN SIRRI

“Arka bahçenin ahşap verandasında yine ahşap oturma grubu yer alıyor. Sağ tarafta havuz bölümüne ilerlerken yine ahşap çiçeklikler içinde form verilmiş her dem yeşil bitkiler görüyoruz. Şimşirler ve Cycaslar her zamanki gibi canlılık katmış. Bahçe duvarına bitişik tasarlanan yüzme havuzu doğal bir nehir havasında. Nilüfer Hanım meraklı bakışlarımızı fark ediyor ve bize havuzun detaylarından bahsediyor; “Havuz, siyah renkli pebble malzemeden yapıldı. Pebble çok ince kum taneleri büyüklüğünde doğal bir malzeme. Bunlar özel bir uygulama tekniği ile yapılarak havuzlarda iyi bir izolasyon ve finishing sağlıyor. Havuzun sistemi üstten taşmalı bir sistem. Anca tasarım olarak bu tip havuzlarda oldukça sık kullanılan ızgara yerine biz bahçe kotlarıyla oynayarak suyu çakıllara akıttık.”

15 YILLIK EMEK

“Yeni tasarımın aksine, bahçe bitkiler bakımından oturmuş görünüyor. Peyzaj mimarımız bunun sebebini, 15 yıl önce yaptıkları çalışmanın bir sonucu olarak açıklıyor. Bahçe uygulaması ilk yapılırken tercih edilen huş ağaçları, bambular ve Japon akçaağaçların bugün daha görkemli olduğuna şahit oluyoruz. Bahçede elbet yeni bitkiler de kullanılmış. Mesela gözümüzü alan heykelsi gövdesiyle zeytin ağacı… Yürüme yolu, bizi yemek bölümü ve ikinci bir oturma grubuna götürüyor. Burada aynı zamanda var sandalyeleriyle kullanılan yüksek bir masa ve dekoratif bir şömine de yer alıyor. Beyaz, mor ve turuncu tonlarda olan bu bölümün üst kısmı L şeklinde bir pergolayla kapatılmış. Bu sayede bahçede yağmur veya güneş ışınlarından etkilenmeden dört mevsim keşif yapılabiliyor.”

ev-bahce-kasim-2011

SÜRPRİZLER BİTMESİN

“Başka sürpriz mekanlar bizi bekliyor. Sol bölümde yer alan kış bahçesi de kuşkusuz bunlardan biri. Binanın bütünlüğü, bu cam yapıyla devam ediyor. Doğal taş derzli yürüme yolunun yan kısmında alçak boylu çalılar yer alıyor. Juniperuslar, Pittosporumlar, Agapanthuslar ve arka planda yer alan boylu ağaçlar uyum içinde. Kırmızı yapraklı Japon akçaağacı bahçenin en dikkat çekici bitkilerinden. Bu bahçenin bir başka özelliği de aydınlatma sistemi. Nilüfer Hanım, tüm projelerinde olduğu gibi ışıklandırma uygulamasının önemini vurguluyor; “Bahçede sahne etkisini verebilmek için spotlar ve gömme aydınlatmalarla teknik bir ışıklandırma tasarladık. Bu sayede gece görüntüsü bambaşka oluyor ve bahçe karanlıkta canlı bir tabloya dönüşüyor. Kış döneminde bahçenin unutulmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor Nilüfer Hanım. Bahçenin A’dan Z’ye tüm ayrıntılarıyla bir bütün olduğunu, bunları gerçekleştirirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu bahçe sayesinde bir kez daha anlıyoruz.”

ev-bahce-kasim-2011-nilufer-senturk-temel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *