30 August

Boğaz Sırtlarında Bir Gizli Bahçe

Kandilli de İlhan Ekşioğlu‘na ait evin peyzaj tasarım işi bize geldiğinde tüm ekip çok heyecanlandık. Hele ekibimizdeki Fenerbahçeli olan arkadaşlarımız daha da sevindi. İlhan Ekşioğlu düşünce ve fikre son derece saygılı kişiliğiyle bizi bahçenin tasarım aşamasında son derece özgür bıraktı. Tabii ki başlangıçta kendisi ve çok sevgili arkadaşım iç mimar Hakan Helvacıoğlu bize projenin ana hatlarını ve isteklerini çok net belirttiler. Sonrası ise yaratıcı güç için sınırsız bir özgürlüktü ki netice herkesi memnun etti. Nisan ayında her zaman keyifle okuduğum ve zaman zaman da projelerimin yayınlandığı ‘Ev Bahçe’ dergisinden Sevgili Besray Köker’den bahçeyi yayınlamak istediklerini belirten teklif geldi. Ben de büyük bir memnuniyetle kabul ettim. Aşağıda Besray Köker’in makalesinin özetini ve fotoğrafçı Cengiz Yanık’ın fotoğraflarıyla bu güzel bahçenin hikayesini  Haziran 2015‘de Ev Bahçe dergisinde okuyabilirsiniz.

ilhan-eksioglu-kandilli-1

“Bahçede ilk dikkat çeken, her köşenin alabildiğine yeşil oluşu. Bunun sebebi ise ev sahiplerinin bahçenin her kademesinde özellikle her dem yeşil bitkileri tercih etmeleri olmuş. Üç dönüm, altı terastan oluşan arazide yaklaşık 800 metrekarelik alan kaplayan ev dışında, farklı işlevlerde birçok kapalı alan bulunuyor. Ancak her biri bitkilerle o kadar büyük becerilerle gizlenmişler ki, ana yapı dışında dikkatinizi çeken sadece bahçe ve tabii ki havuz oluyor. Arazi içerisinde biri evin içerisinde diğeri ise havuz kotunda iki ayrı sarnıç bulunuyor. Bu iki sarnıç inşaat aşamasında peyzajın şekillenmesinde belirli bir role sahip.”

ilhan-eksioglu-kandilli-3

Peyzaj Yüksek Mimarı Nilüfer Şentürk Temel projenin başlangıcını; ‘Önceden var olan havuzun yuvarlak ve modern bir şekli vardı. Evden havuza şu halinde gibi bir kot farkı yoktu. Havuza doğru bir eğim vardı. Ancak yapı, dışarıdan da içeriden de tarihi bir dokuya sahip. Havuzun o haliyle bir stil karmaşası vardı. Bu yüzden havuz formunu konsept dahilinde değiştirdik.’ diyerek özetliyor. Teraslama yaparak kotunu daha korunaklı ve ana bahçeden bağımsız bir hale dönüştürdüklerini anlatıyor.”

“Projeyi oluştururken ona en dezavantajlı gelen durumun ise ana giriş olduğunu belirtiyor. ‘Maalesef ana girişin hemen karşısında kapalı otopark girişi vardı. Bu projenin Peyzaj Mimarı olarak böyle bir bahçeye ihtişamlı bir giriş hayal ettim ancak proje bu şekilde olunca burayı nasıl daha ihtişamlı ve yeşil bir hale getirebilirim diye düşündüm. Projemizin hikayesi de tam da burada başlıyor aslında. Bahçenin giriş kısmındaki beton görünümü kırabilmek için giriş aksında otoparkı saklayan çiçekler tasarlayıp en zayıf halkayı özellikle tercih ettiğim sarı Europs ve mavi renkli vinka bitkisini kullanarak bitkilerle örttük. Böylece sarı-mavi çiçek renkleri eşliğinde de İlhan Ekşioğlu’nun da Fenerbahçe tutkusunu vurgulamış olduk. ‘”

ilhan-eksioglu-kandilli-2

“Havuz ve diğer tüm taş objeler Lotus Peyzaj Planlama’nın Türkiye temsilcisi olduğu İngiliz Haddonstone firmasından tedarik edilmiş. Bahçenin tüm aydınlatmaları da klasik etkiyi pekiştiren tasarımlara sahip ve hepsi Fransa’dan getirtilmiş. Üst bahçenin farklı kademelerde bahçeciklerden oluşması evin içerisinde bulunan tonozlu sarnıçtan kaynaklanıyor. Bir dişbudak, asırlık manolya ve iki palmiye ağacı dışında bahçede yer alan ağaçlar yurt dışından getirtilmiş. Yer örtücüler, çalılar ve çiçeklerin çoğu ise Türkiye’den sağlanmış.”

ilhan-eksioglu-kandilli-4

“Bahçenin yürüme yolları ve zemin döşemeleri de yeşili kadar dikkat çekiyor. Bahçenin genelinde bazalt taşlar ve çakıl taşlarıyla Podima işçiliği uygulanmış. En alt bahçede ise sıkıştırılmış topraktan yollarla bir Fransız bahçesi hissi yaratılmak istenmiş. Evin açık otopark zemininde bazalt taş kullanılmış. Bahçenin bu girişi, evin ana kapısına doğru olan aksta yer alıyor. Peyzaj Yüksek Mimarı burada kullandığı sarmaşık güllerle kaplı bir tak sayesinde istediği ihtişamlı görüntüye ulaşmış. Sert zeminlerdeki döşemeler, bahçenin her alanında farklı dizilim ve tasarımda karşımıza çıkıyor. Süs havuzunda, asırlık manolya altında veya güneş saati çevresinde…”

ilhan-eksioglu-kandilli-5

“Havuzlu bahçeden ana bahçeye birkaç farklı iniş sağlanmış. Bunlardan havuz tarafından inilen merdivenler, barbekü alanına iniyor. Mutfağın karşısında oluşturulan yuvarlak barbekü alanı naneden biberiyeye mutfak otları ile çevrelenmiş. Kot farkları ev sahiplerine birçok alan kazandırmış; otopark, spa, jazz bar, kitchenette, havuz locası, soyunma odaları, bahçıvan odası ve ardiye…”

ilhan-eksioglu-kandilli-8

“Barbekü alanı ana bahçeye devam ediyor. Manzarasıyla nefes kesen bahçede birden fazla oturma alanı yaratılmış. Evin verandası, asırlık manolya ağacının altı, sarnıcın üstü, havuza bakan çıkma balkon ve büyük yemek bölümü… Bahçede çok modern bitki kullanılmamış. Örneğin, bodur bitkisi olarak Osmanlı bahçelerinde sıkça kullanılan şimşir tercih edilmiş. Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk, bahçede var olan bazı bitki ve yerlerde hiç değişiklik yapmamış. Şark köşesindeki balüstradlar kaldırılmamış, bakımları yapılmış. Bazı bölümlerdeki orijinal Malta taşları atılmayıp değerlendirilmiş. Evin bahçe kapısının karşısındaki simetrik palmiye ağaçları bırakılmış. Eski mermer merdivenler bahçenin gizli patikasında kullanılmış. Bahçede önceden var olan erguvan, şakayık, mor salkım ve leylaklar da korunup peyzaja dahil edilmiş. Ana bahçenin en güzel göründüğü konum ise çıkma balkon olmuş. Bu açıdan insan Boğaz yerine bahçeyi seyretmeyi tercih edebilir. ‘Bahçeyi daha da geniş ve heybetli gösteren bu balkon sayesinde bahçe daha da kıymet kazandı.’ diyor Nilüfer Şentürk. Boğaz’ın kucağında tabir edebileceğimiz bu bahçe, başta ev sahiplerinin yeşile ve tarihe verdiği kıymet ve Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk’ün özenli çalışması sayesinde her mevsim seyrine doyulmaz bir ihtişama bürünüyor.”

ilhan-eksioglu-kandilli-9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *