5 November

Doğal Dokuların Buluşması

2012 yılının yaz aylarında çekimini yaptığımız ve Ev Bahçe dergisinde yayınlanan Emirgan bahçesini sizlerle paylaşmak istedik.

ev-bahce-dergisi-dogal-dokularin-bulusmasi

“Gözlerinizi kapayın ve düşleyin: Yıllanmış ağaçlar arasında dolaşıyorsunuz. Her dem yeşil bitkiler sessizce dans ediyor sanki. Tasarım sade ve dingin. Dikkatinizi çekecek bir renk karmaşası yok çevrenizde. Yeşil tonları hem huzur katıyor, hem de enerji veriyor… Tam da bu hayaldeki gibi bir bahçeye konuk oluyoruz. İstanbul Emirgan’da koru içinde yer alan özel bir sitede, yeşile doymuş bir bahçedeyiz. Lotus Peyzaj Planlama tarafından tasarlanan ve uygulaması gerçekleştirilen bu bahçeyi keşfetmek için firmanın sahibi ve Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk Temel ile buluşuyoruz.”

ev-bahce-dergisi-emirgan-peyzaj-tasarim-1Nilufer-Senturk-Temel-ev-bahce-dergisi-emirgan-peyzaj-tasarim-2

KÖKLÜ DEĞİŞİM

“Bahçenin tasarımı 2011 Eylül ayında planlanmış. Uygulamaya bu yılın Şubat ayında başlanmış. Yaklaşık bir ay içinde de bu güzel bahçe ortaya çıkmış. Bahçede yapılan yenilikleri Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk Temel şöyle anlatıyor: “Evin girişinde yapılan değişikliklere paralel olarak, bahçede kotlar ve giriş bölümünde büyük yenilikler yapıldı. Evin girişi üst kottan aşağıya alındı. Eğimli olan bahçe her kottan düz ayak çıkılabilecek şekilde kademeli bahçe haline getirildi.” Ev sahibesinin özel isteğiyle her dem yeşil ve formal bitkiler kullanıldığını belirtiyor bahçenin mimarı. Geniş merdivenlerden inerek ulaştığımız bina, davetkar ve farklı çizgilere sahip. Giriş merdivenlerinin etrafında Pittosporumlar, ardıçlar ve Vincalar yer alıyor. Nilüfer Hanım, “Bu bitkilerin özelliği, çok eğimli olan bahçeyi tutucu özellikte olmasıdır. Ayrıca yaz-kış yeşil oldukları için evin girişinin her zaman bakımlı görünmesine etkisi büyük.” diyerek bu alanın bitkilendirme detayını paylaşıyor bizimle. Site büyük bir korunun içinde yer aldığı için arazideki boylu ve çok yıllık ağaçlar korunmuş. Böylece geniş gölge alanlar elde edilmiş. Aynı özelliklerden dolayı, bahçede gölge seven bitkiler tercih edilmiş. Giriş merdivenlerinin sert zemin uygulamasında 90×60 boyutlarında seramik malzeme kullanılmış. Bahçenin diğer kademe geçişlerinde ise demiryolu traversinden yapılmış merdivenler tercih edilmiş. Girişi vurgulamak ve daha kuvvetli bir etki yaratmak için fosil kayalarla özel bir düzenleme yapılmış. 5 ton ağırlığındaki kayalar özel yöntemlerle taşındıktan sonra buraya yerleştirilmiş. Bahçenin bu bölümünde güzel bir görüntü oluşmasının yanında, kayaların toprağa istinat olma özelliğinden de faydalanılmış”

SEYİR NOKTALARI

“Bahçede sınır bitkisi olarak defne, karayemiş gibi gölgeye dayanıklı koyu yeşil türler dikkatimizi çekiyor. Eğimli alanlarda şev tutucu özelliğinden dolayı Pittosporum ve ardıç tercih edilmiş. Bahçenin diğer bölümüne ilerlerken geniş çim alan ferahlık hissi veriyor. Salonun camından görünen duvar önü dar alanda Criptmerialar dikkat çekiyor. Bu alanda, taştan bir at başı heykeli bitkiler arasından vurgulanmış. Dolayısıyla tüm bakışları üzerine topluyor. Bu alanda aynı zamanda tik şezlonglardan keyifli bir köşe planlanmış. Şezlongların bulunduğu yerden bahçenin merdivenleri ve çevre düzenlemesi oldukça güzel görünüyor. Keşfe devam ediyoruz. Oturma alanının yer aldığı bölümde ahşap büyük bir masa yer alıyor. Bu bölüm de kışın dalları kıpkırmızı olan kızılcık, canlı bir heykel görünümüne sahip.”

ev-bahce-dergisi-emirgan-peyzaj-tasarim-3

DİKEY BAHÇENİN ETKİSİ

“Girişin yanında yer alan duvarda dikey bahçe tasarlanmış. Bu uygulama kaya ve taşlarla kağlı alana canlılık getirmiş. Yemek bölümüyle oturma grubunun arka planında kalan duvar bu uygulamayla değerlendirilmiş. Dikey bahçe, doğal görüntüsüyle canlı bir tablo etkisi yaşatıyor. Yeşil tonlarında farklı bitkilerin özel bir teknik ile birleştirilmesi sayesinde oluşan dikey bahçenin bakımının önemini belirtiyor Nilüfer Hanım. Sempervivum, Ophiopogon, Japonicus, Hebe buchananii, Sedum dasyphyllum türlerini kullanarak tasarladıkları dikey bahçe modern etkiyi kuvvetlendiriyor. Bu alanda bir farklılık daha gözümüzden kaçmıyor. Dikey bahçenin içine yerleştirilen dresuar, fonksiyonelliğinin yanında dekoratif bir etki yaratmış. Bahçenin modern çizgisine paralel olarak tercih edilen mobilyalarda ahşap ve metal dokusu dikkatimizi çekiyor. Kullanılan aksesuarlarda sade çizgiler hakim. Büyük mumlar, oturma grubunun rengine uygun. Oturma alanının hemen yanında yer alan boylu manolya ağacı ise beyaz çiçekleriyle ziyaretçilerine güzel bir görüntü veriyor. Sade olduğu kadar ilginç detayların yer aldığı bu bahçede abartının olmadığını her noktada hissedebiliyoruz.

ev-bahce-dergisi-emirgan-peyzaj-tasarim-4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *