11 November

İlk Karşılaşmada Bahçenin Şifresini Çözün!

“Eve uzanan giriş yolunun size özel olması için arazinin tamamını bir bütün olarak tasarlamalısınız. Bir bahçenin şifresini evin giriş yolundan görebilirsiniz. Eve giriş yolu ev hakkında edinilen ilk izlenimdir, konuklarında “hoş geldiniz” etkisi yaratmalıdır. Modern mi, klasik mi, geniş bir arazi mi, küçük mü? Tüm bu soruların cevabını evin girişinden anlayabilirsiniz. Bahçe girişinizi planlarken arazi içinde yer alan tüm detayların birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Evin girişinin, eve uzanan yolda yer alan sert zeminin ve bu alanda kullanılan yeşil dokunun orantılı bir şekilde tasarlanması önemlidir. Bu oran bahçenin genel büyüklüğüne, tarzına ve ev sahiplerinin ihtiyaçlarına göre planlanmalıdır.”

bahcenin-sifresi-6

Sizi Yansıtan Bir Tasarım

“Eve giden yolda sert zemin için tarzı ne olursa olsun rahat yürünebilen kaymayan bir döşeme malzemesi seçilmelidir. Bahçe tasarımı bir bütün olarak planlanır. Ev sahibinin istek, ihtiyaç ve zevki doğrultusunda bahçenin ana tarzı ev ile ilişkili ve bazen de evden bağımsız olarak belirlenebilir. Bu tarza göre girişten başlayarak tüm bahçe tasarlanır. Örneğin, Akdeniz tarzı bir bahçe için girişte kullanılan servilerden, terracota objelerin ardından bahçede zeytin ağaçlarına, limon ağaçlarına ve yanında lavantalara karışan bir görüntü oluşturabilirsiniz. Girişi vurgulamak için bitkilerin başrol oyuncuları olduğunu unutmayın. Seçeceğiniz bitki çeşitliliğinde bahçenizin dört mevsim canlı ve renkli görünmesi için farklı dönemlerde çiçeklenen türler olmasına özen gösterin. Her dem yeşil bitkiler size canlı bir görüntü kazandırır. Yaprak döken ve tek yıllık bitkiler çok fazla tercih edilmez. Soliter veya saksı içinde simetrik bir şekilde bitki kullanmak alanı kuvvetlendirir. Aynı zamanda mekana keyifli bir görüntü katar.”

bahcenin-sifresi-5

Lotus Peyzaj Planlama’nın sahibi Peyzaj Mimarı Nilüfer Şentürk Temel, eve giriş yolu planlaması için dört farklı tasarım uygulayabileceğimizi belirtiyor.”

bahcenin-sifresi-4

“Simetrik ve formal tasarlanmış giriş yolu: Daha düz ve net çizgiler kullanılır. Ana giriş kapısına göre simetriye önem verilir. Saksı içinde topiary veya piramit formlu bitkiler kullanılır. Döşeme malzemeler kaymaması içim kumlanmış veya patinatolu mermerden olabilir.”

“Doğal, informal tasarlanmış giriş yolu: Daha kıvrımlı doğaya uygun yuvarlak şekillerden yol tasarlanabilir. Country tarzı evlerde giriş bu şekilde planlanabilir. Bitkiler informal ve doğal şekilleriyle kullanılır. Döşeme malzemeleri kayrak, çakıl, granit parke gibi doğal görünümlü malzemelerden olabilir.”

bahcenin-sifresi-3

“Minimalist ve modern çizgilerle tasarlanmış giriş yolu: Asimetrik ve net çizgiler kullanılarak modern bir giriş efekti yaratılabilir. Bitkilendirmede de az tür çok sayıda kullanılır. Örneğin saz ve bambu türlerinin yoğun kullanımı minimalist bahçelerin en belirgin özelliklerindendir. Döşemede yakılmış granit, epoksi ve prekast malzemeler kullanılabilir.”

bahcenin-sifresi-2

“Özel tasarım, konsept bahçe yolu: Bahçenin genel tarzını yansıtan Zen, Akdeniz, tropik ve bunun gibi etkileri yansıtan giriş yolu tasarlanabilir. Zen tarzında yine çakıllar, granitler döşeme malzemesi olarak kullanılır. Japon akçaağacı, top şimşirler bu tarzın vazgeçilmezleridir. Tropik stilde palmiyeler, döşemede ahşap kullanılırken, Akdeniz tarzda zeytinler, selviler, lavantalar karakteristik bitkiler kullanılır.”

bahcenin-sifresi-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *